Etiket Baskısı

Farklı sektörlerde birçok firmanın kullanımı için hem 1. hamur hem de kuşe kağıtlardan etiketler üretilebilmektedir. Etiketin hammaddesi doğrultusunda çıkartma etiketler; 1. Hamur etiket ve kuşe etiket olarak isimlendirilirler.
Kağıt niteliklerindeki farklılıklar bu sticker etiket türlerinin farklı amaçlar için kullanılmasına yol açar.
1. Hamur etiketler mat yüzeye sahiptirler ve üzerlerine her türlü kalem ile yazı yazılabilir. Kağıdın türü gereği mürekkep saniyeler içerisinde kağıt tarafından emilir ve etikete yazılan yazılarda dağılma gibi bir sorun ortaya çıkmaz. Alışılagelmiş a4 kağıtlarından farklı olan 1. hamur etiketlerin arka yüzeyleri yapışkanlıdır ve üzerlerine markaların istekleri doğrultusunda tüm renklerde baskı yapılabilir. Bu özellikler 1. hamur etiket çeşitlerinin kullanım alanlarını genişletmektedir. Folyo etiketlere göre daha uygun maliyetli olan 1. Hamur etiketler istenilen şekilde ve ebatta imal edilebilmektedir.
Kuşe etiketler de tıpkı 1. hamur etiketler gibi farklı sektörlerde farklı amaçlar doğrultusunda tercih edilirler. Etiket basımı için parlak yapıları bu etiketleri özellikle kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında firmalar tarafından tercih edilir kılmaktadır. Kağıt bazlı etiket çeşitleri arasında en çok rağbet gören kuşe etiketler uygun fiyatlıdır. Kuşe etiketlerin pürüzsüz bir yüzeyi vardır ve kağıdın cinsi gereği tükenmez kalem ile bu etiketlerin üzerine yazı yazmak oldukça zordur. Ribon baskı ile kusursuz sonuçların alınabildiği kuşe etiketler nemden ve sıvılardan korunduğu takdirde uzun süre dayanabilir. Kuşe etiketler 1. hamur etiketler gibi hava koşullarına dayanıklı değildir; bu nedenle iç mekan kullanım amaçlarını karşılayabilirler.